Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy? Najnowsza wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu stanowi próbę odpowiedzi na te pytania. Pokazane zostaną fotografie Łukasza Skąpskiego, przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina, a także fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu prowadzonego w obu miastach.
Wrocław i Szczecin po II wojnie światowej zmieniły przynależność państwową i doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności. Prezentowane na wystawie przedmioty oraz towarzyszące im fotografie artysty Łukasza Skąpskiego pokazują relacje między rzeczami i ludźmi, a także różne sposoby ich praktykowania i opowiadania o nich. Można wśród nich wymienić zaniedbywanie, niszczenie, przejmowanie, ale też przysposabianie, ocalanie i docenianie. Część przedmiotów stoi w honorowych miejscach, inne zamknięte są w szafach i schowkach. Niektóre są nadal używane przez nowe pokolenia wrocławian i szczecinian.
Wśród eksponatów obejrzeć będzie można m.in. młynek do orzechów należący niegdyś do przedwojennych breslauerskich domowników – dziś własność rodziny Orzechowskich, porcelanową figurkę przedstawiającą trzy świnki – zachowaną po poprzednich mieszkańcach szczecińskiego domu przez trzy córki państwa Kozińskich, czy album z przedwojennymi pocztówkami i korespondencją rodziny Meinków z Breslau, które od lat inspirują ich obecną właścicielkę, panią Barankiewicz, do poszukiwań bohaterów listów lub ich spadkobierców.
Pokazywanym przedmiotom towarzyszą zdjęcia wykonane przez artystę Łukasza Skąpskiego, który połączył wątki etnograficzne z narzędziem sztuki, jakim jest medium fotografii. Jego prace w niezwykły sposób wydobywają zależności człowieka, przestrzeni i zapełniających ją rzeczy. Ostatnim elementem wystawy są fragmenty wywiadów z mieszkańcami Wrocławia i Szczecina oraz z osobami, które zawodowo lub amatorsko zajmują się przedmiotami.
Rzeczy przysposobione. Wystawa czasowa
17 lutego – 25 sierpnia 2024
Kuratorki: Marta Derejczyk (MNWr), Anna Kurpiel, Katarzyna Maniak