Pracownia badań nad migracjami
Pracowania utworzona w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr prowadzi badania nad szeroko rozumianym zjawiskiem migracji, zwłaszcza przymusowych.
Są one wynikiem burzliwych przemian o różnym podłożu, politycznym, społecznym i gospodarczym w XX i XXI wieku (wojny, totalitaryzmy, przymusowe przesiedlenia ludności, prześladowania na tle politycznym, religijnym i rasowym etc.).
Związane są one także ze zmianami w dynamice rozwoju gospodarczego, nierównościami ekonomicznymi, jak i degradacją środowiska naturalnego i zmianami klimatu (migranci ekonomiczni, migranci środowiskowi i klimatyczni).
Badania w Pracowni mają charakter interdyscyplinarny i obejmują prace z zakresu, m.in. historii, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, politologii, filmoznawstwa i innych.
Obecnie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Ruchniewicza realizowany jest projekt pt. „Przymusowe migracje w europejskim pejzażu pamięci XX i XXI wieku (MIGRAMEM)”.
Pierwszą odsłoną tego przedsięwzięcia jest międzynarodowa konferencja naukowa „Przymusowe migracje – Historia – Literatura – Pamięć”, która odbędzie się w CSNE UWr w dniach 21-23 lutego 2024 r. (Organizatorzy konferencji: prof. Krzysztof Ruchniewicz, dr Joanna Małgorzata Banachowicz, dr Anna Kurpiel).
Zespół badawczy: